Rivers, lakes and the Adriatic. Great fishing possibilities! Hot spots, fish species and different fishing techniques. Enjoy nature and release these beautiful creatures.
On this blog you will find information about fishing here and details on numerous fishing spots in Croatia, Bosnia & Herzegovina, Slovenia and other countries in this region.

Come here for a holidays and bring your fishing rod! Tight lines! We support Catch & Release approach!
........................................................................................................................................................................................................................... © All rights reserved.

Wednesday, March 10, 2010

How to make a good pike streamer

Short how-to make a pike streamer tutorial for new season.
+++

Vjerujem da je svima poznata učinkovitost i atraktivnost ribolova štuka strimerima, no mnogi se ne upuštaju u taj segment ribolova. Da izrada stimera ne bi bila izgovor, pokušat ću objasniti kako jednostavno napraviti učinkoviti strimer za štuku.

Strimeri od zečje dlake

Strimeri za štuke se rade od različitih prirodnih i umjetnih materijala. Neki stimeri na prvi pogled ne odaju formu ribe i blješte poput okićene božićne jelke, dok su drugi napravljeni prilično realistično i u vodi izgledaju poput prave ribice. Strimer od zečje dlake je negdje u sredini između ova dva primjera, a krasi ga zanimljiva lelujava akcija, zbog materijala koji kao da diše u vodi. Zato je stvoren za „slow motion“, dakle polagano povlaćenje sa neutralnim pauzama, koje zna izludjeti štuku i natjerati ju na napad. Naravno da štuka nekada udara i na brzo povlačenje i agresivniju akciju, no ovi strimeri su stvoreni za polagano „jerkanje“ ili trzanje sa pauzama, a mogu se voditi i dosta blizu ili čak na samoj površini vode. Odlični su za zadržavanje i cimanje uz zaklone koji obično kriju grabežljivce. Od svih boja nekako su mi se najbolje pokazali žuti i bijeli strimeri od zečje dlake. Odlična je i dvobojna, ili pak trobojna red head kombinacija na čijem primjeru ćemo pokazati način izrade. Dalje varijacje su slobodan izbor svakog vezaća i važno je da ne robujete predrasudama. Ako je kod nekog segmenta vezanja mušica dozvoljena umjetnička sloboda, onda je to sigurno izrada strimera za štuke. Sa punim povjerenjem možete koristiti Wapsi materijale za izradu srimera, koji u svojoj ponudi osim zečje dlake ima i velik broj raznoraznih umjetnih blještavih materijala i vuna, kojima možemo dodatno ukrasiti ovaj ili bilo koji drugi strimer.

Vezanje strimera

  1. Za takve strimere kao osnovu koristim veću Maruto worm udicu i to ravnog vrata (barem 3/0). Manje strimere vežem direktno na nju no u ovom primjeru ćemo napraviti nešto veći strimer koji ćemo produljiti sa „trailer hook-om“, tj. dodatnom udicom sa širom ušicom kojom ćemo dobiti na dimenziji strimera i na njegovoj učinkovitosti. Za trailer hook možemo koristiti razne udice, no odlično će poslužiti one koje se koriste kod spinnerbaitova. Na ušicu trailer hook-a navučemo komadić bužira te zatim kroz taj bužir i ušicu probijemo glavnu udicu. Takav tandem udica montiramo na škipac za vezanje muha. (sl.1)
  2. Krećemo od repa. Za početak napravimo par namotaja čvršćim koncem pri kraju trailer hooka te pričvrstimo nešto dulju trakicu bijelog ili žutog zonkera, pri tome odredivši duljinu repa koji će slobodno lelujati u vodi. Na tom dijelu možemo dodati i par trakica nekog blještavog materijala, koji će stvarati diskretan odbljesak u vodi. (sl.2)
  3. Koncem kojim smo učvrstili rep, krenemo prema glavnoj udici, a zatim počinjemo sa namatanjima zonker trake oko same udice. Nakon svakih par namotaja možemo ju dodatno fiksirati koncem. Na taj način dobivamo formu tijela, koje će lelujavo „disati“ u vodi. Bijeli ili žuti zonker namatamo i na glavnoj udici sve do kojih 2-3 cm od ušice glavne udice. (sl.3)
  4. Na tom dijelu možemo ponovo dodati nekoliko blještavih trakica od materijala koji su nam pri ruci ili pak sintetičkom vunicom simulirati leđa ribice.

Uzimamo crvenu zonker trakicu i na isti način počinjemo sa namatanjem do udaljenosti od kojih centimetar od ušice. Na taj završni dio montirat ćemo metalne oči koje, će služiti i kao dodatno otežanje, no ukoliko želite napraviti površinski neutralan strimer, preskočite ovaj zadnji korak. Dakle bez očiju i bilo kakvog olovnog otežanja. Zonker će se prilikom ribolova natopiti vodom i možemo ga lagano voditi kroz slojeve vode, a dodatna otežanja možemo po potrebi montirati na predvez ispred čelične sajle, koja je obavezna kod svakog ozbiljnog oblika štukolova. Na ovom primjeru sam tik do očiju dodao i par namotaja crnog zonker materijala, radi veće atraktivnosti. (sl. 4 i 5)

  1. Završni čvor finiširamo i fiksiramo sa par kapi laka i to je to. Veliki strimer je spreman za mušičarenje štuka. (sl.6 i 7)

Ovakav strimer možemo napraviti i u varijaciji sa dodatnim otežanjem od olovne žice na udici ili sa mesinganom glavom, koju je potrebno na početku izrade nataknuti na glavnu udicu. Za oči osim gotovih metalnih, možemo koristiti i plastične perlice koje su obojane srebrnom ili zlatnom bojom.



slike 1-6

2 comments:

Robert Pljuscec said...

I si zadovoljan sa objektivom? :)

helti said...

jesam. ali ovo su stare fotke slikane ixusom

Epic fishing experience during the COVID lockdown on Socotra

  Well, Robi (Robert Pljuščec) is at first good fishing buddy, than excellent photographer and now a brilliant film maker. Stuck on the isl...